Malowanie

Skrzynka, pufa do wiatrołapu, została pomalowana olejną emalią do drewna i metalu. Nałożyłem dwie warstwy emalii. Po pierwszej warstwie trzeba odczekać kilkanaście godzin, następnie całą skrzynkę przeszlifować drobnym papierem ściernym (120-150). Po przeszlifowaniu, dokładnie odpylamy całą powierzchnię skrzynki i nakładamy druga warstwę emalii. Malować można pędzlem lub wałkiem. W tym przypadku użyłem wałka, dzięki czemu warstwa lakieru jest jednolita i ma ładną strukturę.

Skrzynka pufa do wiatrołapu

Skrzynka – pierwsza warstwa lakieru

Tapicerowanie

W oczekiwaniu na wyschnięcie lakieru zabrałem się za tapicerowanie siedziska. Podstawa siedziska zrobiona została z płyty meblowej 18 mm, która kiedyś była częścią szafy. Do płyty przykleiłem gąbkę tapicerską o grubości 5 cm. Następnie całość obłożyłem warstwą tzw. owaty, inaczej watoliny.  Brzegi owaty zawinąłem pod spód płyty i przymocowałem za pomocą zszywek.

Skrzynka, pufa - Gąbka przyklejona do płyty siedziska

 

Skrzynka, pufa do wiatrołapu

 

Skrzynka, pufa do wiatrołapu

Teraz pora na materiał. Materiał również został zamocowany za pomocą zszywek. Należy pamiętać, aby materiał dociąć z odpowiednim nadmiarem potrzebnym do zawinięcia materiału pod spód płyty. Kilka minut docinania i układania materiału, kilka minut stukania zszywaczem i siedzisko gotowe. Pamiętajcie o dokładnym naciągnięciu materiału, żeby nie był pomarszczony.

Skrzynka, pufa, siedzisko

Gotowa pufa

Pozostaje tylko przymocować siedzisko do skrzynki i cieszyć oczy nowym meblem. Całość prezentuje się następująco.

 

Skrzynka, pufa