Dzisiaj na tapecie, projekt długo wyczekiwany – pufa ze skrzynki, skrzynka, pufa do wiatrołapu. Pufa wykonana od podstaw na wzór skrzynki po owocach. Ma posłużyć jako siedzisko do wiatrołapu, aby było na czym usiąść podczas zakładania butów.

Skrzynia pufy wykonana została z desek odzyskanych z palety. Deski zostały przestrugane na odpowiednią grubość, docięte na wymiar na pile stołowej i przeszlifowane za pomocą papieru ściernego gradacja 80.  Jeśli chcemy aby skrzynka miała wygląd troszkę podniszczonej, dotkniętej zębem czasu, to szlifowanie nie musi być perfekcyjne. Drobne niedociągnięcia w szlifowaniu powierzchni dodadzą skrzyni charakteru.

Skrzynka, pufa do wiatrołapu - materiały do wykonania

Skrzynka – materiały potrzebne do wykonania

Po przygotowaniu elementów, przystępujemy do zbijania skrzynki. Można to zrobić za pomocą gwoździ i młotka, wkrętów lub tak, jak w moim przypadku, zastosować zszywacz pneumatyczny. Podczas zbijania używamy przymiaru 90 stopni, aby zachować kąty proste. Pojedyncza ścianka skrzynki składa się z czterech desek miedzy którymi jest odstęp około 8 mm. Na spodzie skrzynki wypuszczamy deski około 10 mm poza kantówkę. W powstałe miejsce zamontujemy dno skrzynki.

Skrzynka, pufa do wiatrołapu

 

Skrzynka, pufa do wiatrołapu

Poniżej gotowa ścianka skrzyni. Drugą ściankę zbijamy dokładnie tak samo, następnie obie ścianki połączymy za pomocą krótszych desek.

Skrzynka, pufa do wiatrołapu - gotowa ścianka skrzyni

Gotowa ścianka skrzyni

 

Skrzynka, pufa do wiatrołapu - połączenie desek

Skrzynka – połączenie desek

 

Skrzynka - połączenie desek

Skrzynka – połączenie desek

Kilka minut zbijania i skrzynka gotowa. Dno skrzyni wykonane zostało z płyty HDF i przybite od spodu do kantówek. Teraz trzeba przeszlifować całość i przygotować do malowania. Zajmiemy się tym w drugiej części wpisu.

Skrzynka, pufa, siedzisko

Skrzynka, pufa, siedzisko