odnawiamy stół i krzesła

Klamka zapadła. Zamiast wymieniać, będziemy odnawiać. Dzisiaj postaram się opisać jak odnowiliśmy stare krzesła oraz stół, które lata największej świetności miały już dawno za sobą.

Cały komplet służył dzielnie przez kilkanaście lat. W oryginale, drewno było w odcieniu brązu a tapicerka jakaś taka beżowa. Z biegiem lat na tapicerce pojawiały się plamy, które mimo częstego prania krzeseł zawsze zostawiały jakiś ślad. Po długim namyśle postanowiliśmy dać meblom nowe życie. Zapadła decyzja, że całość przemalujemy na biało a tapicerkę wymienimy na szarą, co pozwoli wpasować całość w nasze wnętrze urządzone w podobnym stylu.

Przygotowania do odnawiania mebli

Do przeprowadzenia metamorfozy potrzebne nam były:

  • papier ścierny – gradacja 150, 200, 400
  • szlifierka oscylacyjna
  • zszywacz tapicerski – taker
  • farba akrylowa – użyliśmy tikkurila everal aqua 40 – półmat
  • pędzle, wałek z gąbki
  • kilka szmatek – do odpylania mebli
  • kuweta na farbę
  • maszyna do szycia i różne przybory potrzebne do uszycia tapicerki na elementy oparć

Zaczynamy pracę – rozbieranie mebli, szlifowanie całej powierzchni

Na początek musieliśmy rozkręcić wszystko co tylko się dało. Zaczęliśmy od siedzisk, które przymocowane były na trzy wkręty do drewnianej ramy, później elementy oparć. Tutaj było trochę więcej zabawy, ponieważ zostały one przymocowane do ramy krzesła za pomocą długich, 40 milimetrowych zszywek w ilości po 5 sztuk na każdy element. Zszywki trzymały bardzo mocno, ale przy użyciu szczypiec stolarskich do wyciągania gwoździ udało się je w miarę łatwo wyjąć.  Kolejnym etapem rozbiórki było odkręcenie blatu stołu. Blat przymocowany był do prowadnic za pomocą wkrętów do drewna. Tutaj wszystko odbyło się sprawnie, wystarczył zwykły wkrętak krzyżakowy. Na koniec odkręciliśmy prowadnice od ramy stołu.

odnawiamy stół i krzesła

Przygotowanie do malowania zaczęliśmy od przeszlifowania powierzchni krzeseł. Krzesła miały powłokę lakierniczą w stanie dobrym, w większości, wystarczyło ją zmatowić papierem ściernym 400. Delikatne obicia drewna najpierw zostały zmatowione papierem 120 a potem 200 i 400. Blat stołu wymagał większej uwagi. Były na nim białe plamy powstałe od stawiania ciepłych naczyń bezpośrednio na blacie oraz plamy powstałe od zalania np. alkoholem. Cały blat został na wstępie przeszlifowany szlifierką oscylacyjną z papierem ściernym 120. Potem ręcznie, papierami 200 i 400 założonymi na korkowy klocek w kształcie prostopadłościanu, aby równo się szlifowało. Kolejnym krokiem było dokładne odpylenie wszystkich elementów za pomocą wilgotnej szmatki. Całość dokładnie wytarliśmy dwa razy i pozostawiliśmy do wyschnięcia. Tak przygotowane meble były gotowe do malowania.

Malowanie krzeseł i stołu

Meble pomalowaliśmy białą farbą akrylową. Użyliśmy farby tikkurila everal aqua 40 – półmat. Na początku pędzlem zostały pomalowane wszystkie trudno dostępne miejsca. Następnie, przy pomocy wałka z gąbki, pomalowaliśmy całe krzesła, ramę stołu i blaty. Dla uzyskania zadowalającego efektu całość trzeba było pomalować trzy razy. Po pierwszej i drugiej warstwie farby, meble trzeba było przeszlifować papierem ściernym 400 i ponownie odpylić. Kolejne warstwy farby tikkurila można nakładać z odstępem czterech godzin. Według instrukcji na opakowaniu farby, meble można użytkować po 24 godzinach od nałożenia ostatniej warstwy. My odstawiliśmy wszystko do wyschnięcia na dwie doby, tak dla pewności i lepszego utwardzenia farby. Po tym czasie blat stołu dodatkowo został pokryty dwiema warstwami bezbarwnego wosku. Nadało mu to delikatnego połysku oraz dodatkowo zabezpieczyło nałożoną farbę.

Tapicerowanie krzeseł

Na początek musieliśmy usunąć stare obicie oparć i siedzisk. Okazało się, że tapicer nie żałował zszywek. Każde z siedzisk miało w sobie wbitych około 100 zszywek. Mozolne wyciąganie ich zajęło chyba najwięcej czasu w całym procesie tapicerowania krzeseł. Elementy oparć zostały rozprute, co zdecydowanie ułatwiło ich demontaż. Jeden z elementów posłużył jako szablon do wykroju i uszycia na maszynie nowych pokryć. W siedziskach wymienione zostały również gąbki. Stare były pożółknięte, poplamione i nie wyglądały zbyt dobrze. Nowa gąbka tapicerska, przyklejona została za pomocą kleju w spraju. Pamiętajcie aby pokryć klejem obie klejone powierzchnie i przed złączeniem ich odczekać około 10 minut. Poprawi to znacznie jakość połączenia. Nadmiar gąbki odcięliśmy ostrym nożem.

odnawiamy stół i krzesła

odnawiamy stół i krzesła

Kolejnym etapem prac było obicie siedzisk nowym materiałem. Materiał trzeba dociąć z odpowiednim zapasem, tak żeby można go było zawinąć pod spód siedziska i przymocować takerem. Można posłużyć się oryginalnym kawałkiem materiału zdjętym z siedziska jako szablonem. Tapicerowanie zaczęliśmy od przymocowania materiału z jednej strony siedziska. W naszym przypadku zaczynaliśmy od tyłu, następnie przód i boki. Podczas układania materiału, należy zwrócić uwagę na odpowiednie jego naciągnięcie, tak aby nie powstawały zmarszczenia na siedzisku i żeby gąbka na krawędziach była równomiernie dociskana na całej długości krawędzi. Najwięcej trudności sprawiło ładne ułożenie materiału w narożnikach. Jego nadmiar trzeba było odpowiednio ułożyć, tak aby powstało jak najmniej zmarszczeń materiału. Po wszystkim pozostaje odciąć nadmiar materiału i zamocować zszywkami tkaninę maskującą od spodu siedziska. Tapicerka oparć uszyliśmy na maszynie, naciągnęliśmy na elementy krzesła i zabezpieczyliśmy zszywkami.  Na koniec pozostał montaż. Elementy oparć zostały przymocowane zszywkami a siedziska przykręcone na wkręty. Wszystko zrobione zostało tak jak w oryginale.

Podsumowanie

Całość prac zajęła 4 popołudnia i kosztowała około 250 złotych. W tej kwocie uwzględnione są pędzle, wałki, farba, zszywki, papier ścierny, materiał oraz gąbki. Efekt końcowy przerósł nasze oczekiwania. Z całą pewnością możemy napisać, że jesteśmy zadowoleni z wykonanej pracy. Mamy nadzieję, że zainspirujemy Was do odnowienia jakiegoś starego mebla. Poniżej kilka zdjęć przedstawiających efekt końcowy.

odnawiamy stół i krzesła

odnawiamy stół i krzesła

odnawiamy stół i krzesła

odnawiamy stół i krzesła