Dzisiaj przedstawiam projekt, który powstał w czasie sprzątania warsztatu. Odkąd wyposażyłem swój samochód w instalację gazową, miałem problem z nierówną podłoga w bagażniku – zbiornik w miejscu koła zapasowego. Podczas ostatnich porządków w warsztacie, znalazłem trochę materiałów, które mógłbym wykorzystać do zrobienia “nowej podłogi” w bagażniku mojego Renault Thalia. I tak od szybkiego projektu, przeszedłem do realizacji. Wybaczcie jakość zdjęć, ale z racji że projekt robiony “na szybko”, korzystałem z aparatu w komórce.

Po wyjęciu wszystkiego z bagażnika co tylko się dało, otrzymujemy taki widok.

Bagażnik - renault thalia

Bagażnik – Renault Thalia

Chwila zastanowienia i pierwsza konstrukcja z desek w rozmiarze 20×70 mm ląduje w bagażniku.

Renault Thalia - zabudowa bagażnika

Renault Thalia – zabudowa bagażnika

W lewej części znajdzie miejsce wzmacniacz i zwrotnice, po środku zostawiam dostęp do butli z gazem, reszta na drobiazgi. Pod spodem wyląduje lewarek, linka holownicza, koło zapasowe w sprayu.

Podłogę zabudowy wykonałem z zalegającego w warsztacie poliwęglanu komorowego grubości 4mm. Materiał sztywny, lekki i łatwy w obróbce. Można go ciąć zwykłą piłą ręczną do drewna. Poliwęglan przymocowałem do konstrukcji za pomocą zszywacza pneumatycznego. Finał zabawy widać na zdjęciu niżej.

Renault Thalia - zabudowa bagażnika

Renault Thalia – zabudowa bagażnika

Całą zabudowę  przykryłem dociętymi na wymiar formatkami z płyty MDF, którą okleiłem czarną wykładziną, tak aby zabudowa wyglądała w miarę estetycznie.  Najtrudniej było wyciąć kształt w płycie MDF, tak aby pasowała do boków komory bagażnika. Posłużyłem się  szablonem z tektury. Finalnie wyszło całkiem nieźle.

Zabudowa - docięty MDF

Zabudowa – docięty MDF

Po docięciu płyt musiałem je okleić wykładziną. Użyłem wykładziny akustycznej, zakupionej kiedyś do obicia głośników. Do przyklejenia wykładziny potrzebny jest klej w sprayu – do kupienia w marketach budowlanych lub na serwisach aukcyjnych.  Spryskujemy klejem obie powierzchnie klejone(płyta i wykładzina), odczekujemy około 5 minut żeby klej trochę wyschnął, następnie przyklejamy wykładzinę do płyty.

Zabudowa - oklejona formatka MDF

Zabudowa – oklejona formatka MDF

Przed klejeniem warto dociąć wykładzinę z delikatnym zapasem. Wykładzinę dokładnie dociskamy do płyty i wygładzamy. Zostawiamy do wyschnięcia na około godzinę, po czym możemy obciąć nadmiar wykładziny.

Poniżej zdjęcie gotowej zabudowy. W końcu mam solidną i równą podłogę w bagażniku a przy okazji kilka nowych schowków na drobiazgi 🙂

Zabudowa - gotowa podłoga

Zabudowa – gotowa podłoga