Kółko i krzyżyk

Witam i zapraszam na krótką historię o innym wcieleniu popularnej gry  w kółko i krzyżyk. Niedługo szóste urodziny mojej córki. W związku z tym postanowiłem wykonać dla niej drobny prezent, drewnianą wersję “papierowej” gry, którą tak bardzo lubi.

Potrzebne materiały:

  • kawałek deski 9×9 cm
  • lutownica grzałkowa z cienkim grotem
  • papier ścierny
  • drewniane zaślepki o średnicy 20 mm
  • metalowa linijka
  • palnik gazowy
  • metalowa rurka
  • szczypce

Plansza do gry w kółko i krzyżyk

Do wykonania planszy potrzebny jest nam kwadratowy kawałek deski. Ja wykorzystałem deskę dębową, przyciętą do rozmiaru 9×9 cm. Deskę musimy podzielić na dziewięć kwadratów, tak jak w papierowej wersji gry w kółko i krzyżyk. Zaznaczamy cienkim ołówkiem linie, którymi podzielimy deskę i przystępujemy do wypalania w desce linii. Wypalamy za pomocą lutownicy grzałkowej z cienkim grotem, ustawionej na najwyższa temperaturę. Dla ułatwienia zadania, polecam wykorzystać linijkę, koniecznie metalową, aby nie stopiła się od gorącej lutownicy. Przykładamy grot do deski i przesuwamy bardzo powoli wzdłuż linijki. Lutownica powinna zostawiać w desce delikatne zagłębienie w czarnym kolorze. Czynność możemy powtórzyć dla uzyskania pożądanego efektu.

Kółko i krzyżyk

Drewniana plansza do gry w kółko i krzyżyk

Pionki

Pora na pionki. Wykonałem je z okrągłych zaślepek drewnianych, do nabycia w marketach budowlanych lub w sklepach z akcesoriami meblowymi. Kółka zostały wypalone przy użyciu rurki rozgrzanej palnikiem gazowym. Krzyżyki wykonałem tak jak linie dzielące plansze, czyli za pomocą lutownicy i metalowej linijki. Jeśli nie macie lutownicy czy palnika, możecie użyć po prostu cienkiego czarnego pisaka.

Kółko i krzyżyk - drewniane pionki

Kółko i krzyżyk – drewniane pionki

Do gry 🙂

Plansza i pionki zostały przeszlifowane delikatnie papierem ściernym. Delikatnie można też przeszlifować krawędzie deski, aby je zaokrąglić.  Całość zabezpieczyłem dwukrotnie woskiem do drewna. Dzięki temu drewno delikatnie ściemniało a wypalane elementy stały się bardziej wyraźne.  Efekt końcowy przedstawiam poniżej. Na ostatnim zdjęciu widać gotową grę. Życzę wszystkim udanej zabawy z nową wersją popularnej planszówki.

 

Kółko i krzyżyk

Kółko i krzyżyk