Dzisiaj w moje ręce trafiła kamera sieciowa IP Nightlife ZXTECH 1,3 MP.

Kamera IP Zxtech NightLife

Kamera IP Zxtech NightLife

 

Pierwsze uruchomienie

Parametry techniczne kamery:

Rodzaj Kamery Sieciowa
Rozdzielczość kamery HD /960p
Rodzaj przetwornika 1/3″ SONY Low Illumination CMOS Sensor HISILICON Hi3518C
Główny Strumień 1280 x 960
Ogniskowa Obiektywu 2.8 – 12 mm
Szczelność IP66
Zasięg Podczerwieni 30 m
Klatki na sekundę 25
Wandaloodporna Tak
Wykrywanie Ruchu Tak
WDR Tak
Zasilanie DC 12V/700mA
Wymiary 131 x 93 x 93
Waga 800 g
Aplikacja na telefon FreeIP ( Android , IOS )

W pudełku z kamerą otrzymujemy zestaw akcesoriów służący do zamontowania kamery – kołki rozporowe, szablon do wywiercenia otworów, osłonkę na przewody oraz płytę z oprogramowaniem.

Kamera IP Zxtech NightLife - akcesoria

Kamera IP Zxtech NightLife – akcesoria

 

Po zapoznaniu się z danymi technicznymi pora na testy praktyczne. Aby uruchomić kamerę, musimy zaopatrzyć się w zasilacz 12V o wydajności prądowej minimum 700mA, kabel sieciowy rj45 do podłączenia kamery do naszej sieci domowej oraz płaski wkrętak.

Podłączamy kamerę do switcha lub rutera kablem rj45. Następnie podłączamy do kamery zasilanie. Od tej pory nasza kamera zaczyna pracę. Aby wyszukać kamerę w naszej sieci lokalnej, musimy użyć oprogramowania dołączonego przez producenta. Z płyty z oprogramowaniem, dołączonej do kamery, instalujemy aplikację “IP search tool”. Po uruchomieniu aplikacji wciskamy guzik “Search” i czekamy aż program wyszuka kamerę w naszej sieci.

IPCSearch

IPCSearch

Moja kamera została znaleziona pod adresem 192.168.50.104.  Teraz wystarczy w przeglądarce internetowej wpisać adres ip kamery, aby dokonać jej konfiguracji. Przy pierwszym połączeniu z kamerą, trzeba zainstalować plugin do jej obsługi. Po instalacji odświeżamy stronę i wpisujemy login oraz hasło, aby się zalogować. Po wykonaniu tych czynności będziemy mieli dostęp do ustawień kamery oraz podglądu na żywo obrazu rejestrowanego przez kamerę.

Interfejs webowy kamery

Interfejs webowy kamery

 

W zakładce “Configuration” możemy dokonać zmian w ustawieniach kamery – ustawienia sieciowe, rejestrowanego obrazu, detekcji ruchu itp. Ja wyłączyłem DHCP i przypisałem kamerze stały adres IP w mojej sieci. Dodatkowo zmieniłem domyślne hasło logowania.

Wrażenia z użytkowania kamery

Obraz z kamery możemy zapisywać bezpośrednio na komputerze, wykorzystać dedykowany rejestrator lub wykorzystać kamerę tylko w trybie podglądu – bez zapisu.  Na obecną chwilę nie posiadam rejestratora, będę korzystał z podglądu na żywo.